strona główna      fotografia      grafika i publikacje   •   o ABM       kontakt
 

50-lat HISTORIA MISTRZÓW


W ostatnich dniach października 2015 roku, przez ABMprojekt wydana została książka o historii klubu piłki ręcznej w Kielcach, pt.:"50-lat Historia Mistrzów". Prawa do wydania uzyskał Klub Sportowy Vive Tauron Kielce, który w 2015 roku obchodził jubileusz 50- lecia.
Idea publikacji powstała już w 2009 roku i powrócono do tego pomysłu kilka lat później. Początkowo prace nad projektem miały ograniczyć się do projektu, składu i opracowania zdjęć. Ostatecznie zaistniała konieczność przygotowania także i treści.

Książka ma charakter monografii, kroniki, a każdy sezon opisany jest osobno. Wszystkie opisane sezony podzielone są na 4 rozdziały główne, które kończą się statystykami z rozgrywek. W książce znajduje się znaczna liczba materiałów archiwalnych (zdjęć prywatnych, skanów dokumentów, biletów, zdjęć strojów, zdjęć grupowych i meczowych), które zgromadzili byli zawodnicy, działacze, trenerzy, klub oraz twórcy publikacji - Anna Benicewicz-Miazga i Patryk Ptak.
Making Off - przygotowywanie jubileuszowych materiałów na sezon 2015/2016 dla Vive Tauron Kielce
•  Przygotowanie projektu wstępnego książki i makiety
•  Przygotowanie konspektu treści
•  Zebranie i opracowanie materiałów tekstowych
•  Przeprowadzenie wywiadów
•  Zebranie materiałów zdjęciowych
•  Opracowanie pełnej treści oraz statystyk
•  Weryfikacja całości
•  Własne zdjęcia meczowe, eventowe
•  Skład i przygotowanie do druku
•  Nadanie numeru ISBN

Prace nad książką

Praca nad książką trwała 7 miesięcy. Całość została zaprojektowana w formacie B5, o objętości 304 stron, w oprawie miękkiej i klejonej (wydruk w kolorze).
Tekst oraz materiały zdjęciowe opracowywali z wywiadów, ze źródeł własnych oraz materiałów archiwalnych Anna Benicewicz-Miazga oraz Patryk Ptak. Autorką tekstu ostatecznego jest Anna Benicewicz-Miazga.

Zdjęcia, zbiory biletów, karnetów, folderów i dokumentów:
Archiwum Klubu Sportowego VTK (arch VTK)
Materiały prywatne Wacława Mozera, Andrzeja Tłuczuńskiego, Marka Adamczaka, Jarosława Podolskiego, Zygmunta Dobrowolskiego, Zbigniewa Wdowicza, Stefana Czekały, Ewy Sabatowskiej, Dariusza Wikło, Tomasza Strząbały, Radosława Wasiaka, Rafała Bernackiego
Zbiory autorstwa Anny Benicewicz-Miazga
Zbiory autorstwa Patryka Ptaka
Zbiory autorstwa Witolda Bakalarza
Koszulki pochodzą z kolekcji Artura Łaty

Zdjęcia, zbiory biletów, karnetów, folderów i dokumentów pochodzą z:
Archiwum Klubu Sportowego VTK (arch VTK)
Materiały prywatne Wacława Mozera, Andrzeja Tłuczuńskiego, Marka Adamczaka, Jarosława Podolskiego, Zygmunta Dobrowolskiego, Zbigniewa Wdowicza, Stefana Czekały, Ewy Sabatowskiej, Dariusza Wikło, Tomasza Strząbały, Radosława Wasiaka, Rafała Bernackiego
Zbiory autorstwa Anny Benicewicz-Miazga
Zbiory autorstwa Patryka Ptaka
Zbiory autorstwa Witolda Bakalarza
Koszulki pochodzą z kolekcji Artura Łaty

Promocja książki

Promocja książki została przeprowadzona w różnorodnych mediach. W dalszych planach jest uzupełnianie publikacji o nowe sezony oraz pozyskane informacje.

Patryk Ptak w Radio Kielce Anna Benicewicz-Miazga w Radio Kielce Prezentacja książki na konferencji prasowej w siedzibie klubu, przez zawodnika Vive Tauron Kielce - Manuela Strleka
Wywiad w Radio Zet Gold Pierwsza sprzedaż książki Pierwsza sprzedaż książki
Promocja książki w Hotelu Fajkier Promocja książki w Hotelu Fajkier Promocja książki w Hotelu Fajkier
Promocja książki w Hotelu Fajkier   Z.Wdowicz i Z.Tłuczyński z książką

Recenzja publikacji


Wojciech Nowiński
- były zawodnik pierwszoligowych klubów w Polsce i we Francji, Reprezentant Polski, trener, wykładowca i ceniony komentator sportowy.

Świętokrzyski Związek Piłki Ręcznej.

 

 

Do kompletu - Folder 2015/2016 i Kalendarz 2016

Wraz z książką przygotowany został  dla Vive Tauronu Kielce spójny graficznie i treściowo folder, na sezon sportowy 2015/2016. Został wykonany w formacie A4, w oprawie miękkiej i klejonej, o objętości 136 stron. Nawiązuje wizualnie do archiwalnych materiałów klubowych, starych zdjęć, starych druków i projektów. Kolorystyka nawiązuje do barw klubowych: żółtego, bieli i niebieskiego. Kolor żółty został w większości zastąpiony „żółcią” starego papieru. Podkład ten został wykorzystany w projekcie kalendarza oraz książki. Powielono także motyw niebieskiej belki z fakturą starego papieru oraz wzorzec karty z danymi zawodnika. W folderze znalazły się działy: historyczny, o miniony sezonie, o nadchodzącym sezonie (w tym o Euro 2016), opisy kadry, ciekawostki i wywiady. Wszystkie zdjęcia umieszczone zostały jako tło strony, jako fotografie „stare” ze zniszczonymi krawędziami lub w białych ramkach.

Kalendarz 2016 "Dwunastokrotni Mistrzowie" został wykonany w podobnej stylistyce. Sesje djęciowe wykonane zostały w starej hali SHL w Kielcach, a zawodnicy pozowali z medalami lub pucharami ze wszystkich 12 zdobytych Mistrzostw Polski.

 

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej publikacji, udostępnili swoje archiwa, pomagali w zbieraniu informacji i wspierali w trudnych chwilach.
   
ABMprojekt
grafika - fotografia - publikacje

Copyright © ABMprojekt 2014. All rights reserved.